טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות ותחלואה כפולה

כמו בדיאטה רבים יכולים לכאורה להיגמל מההתנהגות ההרסנית לזמן קצר אך בכדי לעשות זאת לאורך זמן דרושה עבודה מקיפה.
במידה ונעשה תהליך גמילה והחלמה משמעותי ומאתגר, המטופל יכול להרגיש שיפור ניכר באיכות חייו ברב המישורים.
התמכרות היא מצב של תלות פסיכולוגית / גופנית בחומר או בפעילות כלשהי.
התמכרות מתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו גירוי, גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות ובאה על חשבונם של צרכים חשובים אחרים.

לחץ כאן לקבל הסבר מה זה תחלואה כפולה

מנגנון התמכרות:

התמכרות היא למעשה הפעלת מערכת החיזוק במוח. זוהי מערכת של מסלולים עצביים אשר יוצרים תחושה של עונג בתגובה לגירויים חיצוניים שנתפסים כגירויים חיוביים ורצויים.
הפעלת מערכת החיזוק מהווה סוג מסוים של למידה, שבעקבותיה גדלה המוטיבציה לחזור על ההתנהגות שהובילה להפעלת המערכת.
מערכת החיזוק מהווה במצב התקין מנגנון עצבי חיוני, שמטרתו לעודד התנהגויות שמקדמות מטרות. ניתן להסתכל על התמכרות כמעין הפעלת יתר של מערכת החיזוק, כך שגירוי מסוים מחוזק בצורה מוגזמת וההתנהגות שמוכוונת להשגתו "משתלטת" על הפעילות המוחית.
במצב זה, ההתנהגות חוזרת על עצמה בצורה קומפולסיבית וללא התחשבות בהשלכות השליליות שלה. ישנם סוגי התמכרות רבים ביניהם – עישון , סמים, שינה, יחסי מין וכו'..

הסיבה להתמכרות:

העדר מיומנויות התמודדות עם רגשות, מצוקות ואירועי חיים המתעצמים גורמים לשינויים במצבי רוח , דיכאון, ייאוש ושינוי לרעה בתפקוד היומיומי.
המצוקות מביאות לשימוש בחומר הממכר כאמצעי התמודדות. כתוצאה מהתחושה החיובית והפחתת המצוקה של האדם השימוש בחומר הממכר יהיה ממושך ויוביל לתהליך התמכרותי.
השימוש בחומרים או בהתנהגויות הממכרות השונות, יגרום תחושת הקלה בטווח הקרוב אך לאורך זמן תתפתח אצל המשתמש תלות.
מתלות התהליך הופך להתמכרות פרוגרסיבית שהולכת והופכת להרסנית ומשתלטת על כל חלקי החיים, לכל סוג של התמכרות יש תוצאות שליליות מבחינה פיסית נפשית ואף רוחנית.

הטיפול:

לרוב הדרך היחידה לגמילה, הינה הפסקה מוחלטת של השימוש בחומר או בהתנהגות, להוסיף אחרי משפט זה. אם כי לעיתים הדרך הנכונה היא דווקא הפחתה הדרגתית בשימושים ובדפוסים תוך הכנסת תכנית חדשים ואפקטיביים לשינוי החשיבה והעלאת המוטיבציה והרצון.

צוות המטפלים והמלווים בראשות פסיכיאטר מומחה מכין תכנית ייחודית בהתאמה אישית לכל מטופל הכוללת התייחסות אישית בהשראת המתודות המתקדמות ביותר בתחום הטיפול בהתמכרויות.

בני הזוג / המשפחות מקבלות במקרים אלו הדרכה מקצועוית  וליווי צמוד על מנת לתמוך במטופל מחד אך לא לחשוש לשים גבולות לעיתים נוקשים מאידך.

אנו מזמינים אתכם לבחון איתנו אלטרנטיבה זו בפגישה אישית.
העיקר הבריאות,
מרכז מאניקר , 
072-3944861

צרו קשרלייעוץ דיסקרטי

תודה שאתה מאמין בנו

אנחנו כאן כדי לעזור לך ושומרים על דיסקרטיות מוחלטתתודה שאתה מאמין בנו

אנחנו כאן כדי לעזור לך ושומרים על דיסקרטיות מוחלטת!