קבוצות תמיכה

קבוצות טיפוליות במרכז קטבים

אוכלוסיית המתמודדים עם הפרעות במצב הרוח והתמכרויות סובלת לרוב לא רק מהכאב הנפשי והפיזי, אם כי גם מהסטיגמה וההוקעה החברתית. הבדידות הנוצרת מקשה על המתמודדים להיפתח לתהליך הטיפול ולתן לעצמם את היכולת והכוח הנדרשים להשגת האיזון המבוקש.

אנו במרכז מאניקר מאמינים כי כוחנו באחדותנו ומזמינים אתכם  לצאת ממעגל הבדידות ולהצטרף לקהילה תומכת ומקבלת. על מנת לייצר למתמודדים את האפשרות להיפתח, לשתף ולתת לאחר, קטבים מקיים מגוון רחב של קבוצות תמיכה שונות ומגוונות הבונות יחד את המקום הבטוח למתמודדים להיות בדיוק כפי שהם, בכנות ופתיחות מירבית.

מטרות הקבוצה:

  • יצירת קהילה תומכת ומבינה שתאפשר מגע ועזרה נפשית אופרטיבית, הן בשעות המפגשים והן ביום יום.
  • ללמוד מניסיון חברי הקבוצה על אופן ההתמודדות, הקשיים המשותפים, ההצלחות והאתגרים.
  • לשתף את המתמודדים בידע על ההפרעות השונות, המחקרים, התרופות, המטפלים וכיוצא באלו.
  • לעודד ולפתח את התכונות החיוביות ,התורמות ליצירתיות, יכולת המצאה, ניתוח מצבים מסובכים ויכולת ניהול והנהגה יוצאי דופן.
  • לבחון טיפולים אלטרנטיביים, הוליסטיים, כאמצעי איזון.
  • קיום דיאלוג חופשי וכנה על ההתמודדות.
  • עזרה לאחר והכרה בצרכי הסביבה.

קבוצה דינמית

קבוצה דינמית היא קבוצה שמאפשרת להעלות שאלות, תהיות, מחשבות ורגשות שנמצאים על הפרק בקרב המשתתפים. ההתמודדות עם משבר אינה פשוטה ומעלה באופן טבעי שאלות רבות בנוגע להתמודדות עם המחלה, לאבחון, לטיפול התרופתי, למצוקה רגשית, ליחסיים בין אישיים, ולנושאים רבים אחרים שהופכים רגישים יותר בתקופה זו.

מנחת הקבוצה- אריאלה ביננבוים- פסיכולוגית קלינית וחברתית, בעלת תואר שני בפסיכולוגיה קלינית.


סדנת אילוף כלבים ככלי טיפולי

בכלבנות טיפולית נעזר המטפל בכלב, בתקשורת עם הכלב ובהליך האילוף ככלי לצורך חילוץ ופיתוח מיומנויות שונות וכן להפחתת ביטויי התנהגות שלילית. הבחירה בכלבים אינה מקרית: מחקרים מראים כי מבין חיות המחמד, לכלבים בייחוד תפקיד חיובי וממלא בחיי האדם. נראה כי ליכולותיו הטבעיות של הכלב להעניק אהבה ללא תנאי, תחושת רוגע ונינוחות פיזית ורגשית, תרומה אדירה לתהליך הטיפולי. המוטיבציה הגבוהה שמעורר הכלב והרצון להצליח באילוף, מובילים את המשתתפים למיצוי יכולותיהם. יתרונות הכלבנות הטיפולית מצאו שיפור בתקשורת ובכיורים החברתיים בקרב אוכלוסיות טיפוליות שונות. בכל מפגש מתנסים המשתתפים באילוף מעשי עם כלבי תרפיה ובחלק מהמפגשים משולבים תכנים עיוניים המועברים בצורה חווייתית.

מנחה הקבוצה- איילון פלור- מדריך לכלבנות טיפולית


קבוצת תנועה

בליווי מוזיקה מרגיעה ומעוררת ובהדרכתה של המטפלת, עוברים המשתתפים תהליך של התחברות לתנועה הפנימית והחיצונית על ידי ריקוד ותנועה חופשיים, שנועדו לשלב בין הנפש להיגיון. על ידי שחרור מחשבתי ותנועה בלתי מתוכננת או מבוקרת הגוף מוצא פורקן ללחץ הנחווה בתהליך הטיפול ומניח למשתתפים לצבור כוחות חדשים. עם סיום המוזיקה  חולקים המשתתפים את רגשותיהם וחוויתם במעגל שיתוף וברגיעה של הרפיה ודמיון מודרך.

מנחת הקבוצה- נועה סטוביצקי- פסיכותרפיסטית הוליסטית המשלבת עבודת גוף ונשימה


קבוצת פסיכודרמה

קבוצה טיפולית דינמית אשר משתמשת בעשייה, שחזור סיטואציות, משחקי תפקידים וקומדיה על מנת להביע רגשות וצרכים. הפסיכודרמה מאמינה שמקור הבריאות בספונטניות, על ידי יצור תגובה  חדשה למצב מקובע ונתון, כלי המסייע בקיום מערכות יחסים רומנטיות, חברתיות ומשפחתיות. המשתתף יוצא למסע גילוי עצמי מחודש באמצעות הכלי הטיפולי ובאמצעות חבריו לקבוצה ובסיועה הרגיש של המנחה. ההשתתפות איננה מצריכה  כשרון משחק או נטייה תיאטרלית.

מנחת הקבוצה- מורן צוקרמן הלפרין-  בעלת תואר שני בהבעה ויצירה, טיפול באמצעות פסיכודרמה


קבוצת אימון למצבי הרוח

על פי המתודה שפותחה על ידיו והמופעלת במרכז מאניקר באופן בלעדי, מעביר מנכל המרכז, ערן רענן, קבוצה שבועית לכינוס המשתתפים וקיום שיחה פתוחה וכנה. מתודת אימון למצבי הרוח פותחה על ידי רענן לאחר התנסויותיו בטיפולים ואשפוזים פסיכיאטריים, ועם הבנתו כי על מנת לאזן את הנפש יש לטפל בכל רבדי החיים, החל מהנפש וכלה בגוף ובחברה. במהלך הקבוצה מעלה רענן נושא שבועי או שאלה, ומניח למשתתפים להתייחס לעניין, תוך כדי שימת דגש של הסתכלות על כל נושא בראייה היקפית ומאזנת. על ידי חיזוק "שרירי החיים" לומדים המשתתפים כדי ליישם את המתודה בכל סיטואציה הנקרית בחיי היום יום וכיצד להמשיך את התהליך הטיפולי בכל מקום בו ימצאו.

מנחה הקבוצה- ערן רענן- מנכ"ל ומייסד מרכז מאניקר


קבוצת יוגה

יוגה (מסנסקריט: (Yuj:योग) הינו איחוד – איחוד בין תודעת היחיד לרוח האוניברסאלית. תרגול היוגה, תרגול של תנוחות תנועות וטכניקות נשימה, מעניק מרגוע לגוף ולנפש, מגמיש ומחזק את הגוף, משפר את תנועת המפרקים ואת היציבה, מלמד אותנו לנשום נכון ובאופן מלא, ממריץ את המערכת האנדוקרינית, מפיג עייפות, משפר דפוסי תנועה ויציבה, ומרומם את מצב הרוח. תרגול יוגה מגביר את הריכוז, משקיט את התודעה ומגביר את המוטיבציה שלנו לקחת שליטה על חיינו.

מנחת הקבוצה – טל ברכה- מורה מוסמכת ליוגה ומטפלת שיאצו.


קבוצת אומנות

לאחר שיחה קצרה  להעלאת נושאים בוערים ותחושות, פונים המשתתפים לבחירה ממגוון חומרים כגון צבעי מים, טקסטיל, פלסטלינה, חמר ועוד. יחד עם מנחה הקבוצה, מגדיר כל משתתף את מטרת עבודתו ומשמעותה על ידי  עבודה  חופשית ועצמאית הסוללת את הדרך לביטוי הרגש והעולם הפנימי. עם סיום זמן היצירה מוזמנים המשתתפים לחלוק בכוונתם וברגש שבקשו להביע וכן להגיב על עבודותיהם של יתר חברי הקבוצה. השיעור איננו דורש כל כישרון ו/או נטייה אומנותית, אלא אך נכונות לפתיחות, הבעה, קבלה ושיתוף.

מנחה הקבוצה- נבו עמית- פסיכותרפיסט באומנות


כתיבה יוצרת

על מנת לבטא את המילים שבלתי ניתן לומר, מציע מאניקר השתתפות בקבוצת כתיבה יוצרת, בה לא נדרשות מילים רבות. כל קבוצה נפתחת על ידי הגדרת משימת הכתיבה, אשר נקבעת בהתאם לחוויות שהיו במהלך השבוע ו/או נושאים בוערים. לכל משתתף ניתן דף וכלי כתיבה, והחובה היחידה הינה לכתוב, ללא הגדרה של צורה, כמות או תוכן. עם סיום הכתיבה מתאספים המשתתפים למעגל שיתוף, בו כל מי שרוצה מוזמן לחלוק עם יתר החברים בדברים שכתב, והם מגיבים לדבריו ומציעים את מחשבותיהם בנושא, תמיכה ועידוד.  עצם השיתוף יוצר גשרים של חברות ומקל על העבודה העצמית.

מנחה הקבוצה- יהונתן וענונו- מדריך ראשי במרכז קטבים


קבוצת מוזיקה

ככל מקהלה, גם משתתפי מאניקר למדו כי לשיר זה כמו להיות ירדן. בחירת שירים, שירה בקבוצה, נגינה על מגוון כלים כגון תופים אפריקאים, קחונים, כלי הקשה למיניהם, שייקרים וכו, נוצרת בין המשתתפים הרמוניה וחברותא מגבשת, המסייעת בעבודה על רגשות והתגברות על רגעי משבר, והכל בליווי חיוכים, ריקודים וקצב ממכר. באופן בלתי מודע חווים המשתתפים מעט הקלה מהטיפולים הפסיכולוגים והפיכוסתרפיוטים, ומניחים לעצמם להיסחף יל ידי המוזיקה.

מנחה- יונהתן וענונו- מוזיקאי מחונן ומדריך ראשי במרכז קטבים


קבוצת גוף נפש ומיינדפולנס

מיינדפולנס, או מודעות קשובה, היא למידת הקשבה עצמית וחברתית נכונה. שלושת המאפיינים המרכזיים המתורגלים במיינדפולנס הינם הפעלה מכוונת של תשומת הלב, הימצאות ברגע הנוכחי וביטול שיפוטיות ו/או ביקורת חיצונית. שלושת הכלים האלו יחד מביאים את המשתתף ללמידת דרכי ההקשבה ושימוש בהם באופן שיכול להקל על תהליך הצמיחה העצמית וככלי רב עוצמה המנטרל הקשבה לרעשים "מזיקים" ו/או ביקורתיים.

מנחה הקבוצה- יואב מרום- עובד סוציאלי


קבוצת פעילות גופנית

אחת לשבוע נפגשים המשתתפים במטרה להזיע את הכאב, הצרות והקושי. בפעילות גופנית מגוונת שיכולה להתקיים באולם הספורט, בפארק, או אפילו בחדר הקבוצות, המשתתפים חוברים יחד למשחקי קבוצות, אימוני כושר ופעילויות ספורטיביות שונות שמטרתן שחרור הסרוטונין ושיפור מצב הרוח. בהתאם לגישת המרכז, פעילות גופנית הינה מרכיב מרכזי בהגעה לאיזון ורכישת כלים מהותיים לשגרת היום יום, על מנת להבטיח עבודה עצמית נכונה וגוף בריא למטרת נפש בריאה. משתתפי הקבוצה מוזמנים לפנות למחה לקבלת הנחיות להמשך לפעילות בבית.

מנחה הקבוצה- כפיר אורן-מדריך כושר גופני מוסמך, מאמן קורדינציה

העיקר הבריאות,
מרכז מאניקר *6168

צרו קשראל תהסס לבקש עזרה אנחנו כאן כדי לעזור

תודה שאתה מאמין בנו

אנחנו כאן כדי לעזור לך ושומרים על דיסקרטיות מוחלטת!